- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Bottle Caps
Bottle Caps
Mineral Water Bottle Cap
Minimum Order Quantity: 50000 Piece
Product Brochure
| Neck Size | 55 mm |
| Material | LDPE |
| Color | Blue |
| Design | Plain Cap |
| Shape | Round |
| Usage | Mineral Water Packaging |
| Suitable For | 20 L Water cans |
| Brand | 4M |
| Weight | 5 gm |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
20 Litre Bottle Bubble Top Cap
Minimum Order Quantity: 30000 Piece
Product Brochure
| Type | Bottle Cap |
| Usage/Application | Mineral Water Packaging |
| Pattern | Round |
| Brand | 4M |
| Material | PET |
| Diameter | 55 mm |
| Dimensions | 53 mm |
| Color | White And Blue |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Plastic Bottle Bubble Top Cap
Minimum Order Quantity: 5000 Piece
Product Brochure
| Diameter | 55 mm |
| Type | Push Type |
| Usage/Application | Mineral Water Can |
| Color | Multicolor |
| Pattern | Plain |
| Thickness | 0.5 mm |
| Material | Plastic |
| Weight | 5 gm |
20 Liter Water Bottle Cap
Minimum Order Quantity: 30000 Piece
Product Brochure
| Neck Size | 55 mm |
| Usage/Application | Mineral Water Packaging |
| Color | Multicolor |
| Pattern | Plain |
| Features | Recyclable |
| Brand | 4M |
| Size | 55 mm |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Water Bottle Bubble Top Cap
Minimum Order Quantity: 30000 Piece
Product Brochure
| Diameter | 55 mm |
| Usage/Application | Mineral Water Packaging |
| Type | Plastic |
| Color | Multicolor |
| Pattern | Round |
| Brand | 4M |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
20 Litre Bottle Cap
Minimum Order Quantity: 5000 Piece
Product Brochure
| Color | Blue |
| Type Of Cap | Seal Caps |
| Diameter | 55 mm |
| Shape | Round |
| Pattern | Plain |
| Material | Plastic |
| Weight | 5 gms |
| Type | Push Type |
Additional Information:
- Item Code: 5gmsBT
- Production Capacity: 500000
- Delivery Time: 3 working days
- Packaging Details: 5000nos in a Poly bag
Embossed Bottle Caps
Minimum Order Quantity: 60000 Piece
Product Brochure
| Usage/Application | Mineral Water Packaging |
| Color | Blue |
| Neck Size | 30 mm |
| Dimensions | Neck 55 mm |
| Brand | 4M |
| Shape | Round |
| Type | Seal Cap |
| Packaging Type | Box |
| Design | Round |
| Material | LD |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 5gms |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Plastic Bottle Cap
Minimum Order Quantity: 10000 Piece
| Type Of Cap | Screw Cap |
| Usage/Application | Mineral Water Cap |
| Neck Size | 35 mm |
| Material | Plastic |
| Dimensions | 28mmx14mm |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Brand | 4M |
| Weight | 1.5 gms |
| Type | Screw Cap |
| Pattern | Plain |
| Color | Blue And Red |