- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Disposable Food Containers
Disposable Food Containers
750ml Tamper Evident / Proof Rectangular Food Container
Minimum Order Quantity: 5000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 750 mL |
| Plastic Type | PP (Polypropylene) |
| Type | Disposable |
| Color | Black |
| Shape | Rectangle |
| Brand | 4M |
| Microwave safe | Yes |
1. First in segment - Tamper Evident Container
2. Unique & Stylish design
3. Customer Attractive model
4. Space - saving stackable
5.100% Food grade material
6.Perfect locking & Spill proof
7. Safe for every step.
Additional Information:
- Production Capacity: 3 Lakhs
- Delivery Time: Immediate after receiving the purchase order
- Packaging Details: 600 nos ion one carton 50 nos in one pack
120 mL Round Disposable Black Container with Transparent Lid
Minimum Order Quantity: 10000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 120 mL |
| Plastic Type | PP (Polypropylene) |
| Shape | Round |
| Pack Size | 2000 Pieces |
| Color | Black |
*plastic glass manufacturers in coimbatore
*plastic glass suppliers in coimbatore
*plastic glass dealers in coimbatore
Additional Information:
- Packaging Details: 2500 pieces per carton MOQ 4 cartons = 10000 pieces
120 mL Round Disposable White Container with Transparent Lid
Minimum Order Quantity: 10000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 120 ml |
| Plastic Type | PP (Polypropylene) |
| Shape | Round |
| Pack Size | 2000 Pieces |
| Color | White |
1. PP Container 2. Spill Proof 3. Stackable 4. Reusable 5. Perfect for takeaway parcel.
*plastic glass manufacturers in coimbatore
*plastic glass suppliers in coimbatore
*plastic glass dealers in coimbatore
Additional Information:
- Packaging Details: 2500 pieces per carton MOQ 4 cartons = 10000 pieces
500 ml Plastic Transparent Food Container
Minimum Order Quantity: 3000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 500 mL |
| Type | Disposable |
| Material | PP |
| Microwave safe | Yes |
| Brand | 4M |
| Leak Proof | Yes |
Additional Information:
- Packaging Details: 1000 pieces per Carton MOQ 3 cartons = 3000 pcs
120 ml Round PP Container - Black
Minimum Order Quantity: 5000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 120 ml |
| Plastic Material | Polypropylene (PP) |
| Color | Black |
| Usage and Applications | Packaging and Transport, Food Storage |
| Lid Type | Push Pull Lid |
| Features | Reuseable |
| Microwave Safe | Yes |
| Material Grade | Food Grade |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 5 working days
- Packaging Details: 2500 Per Carton Box MOQ 2 Cartons = 5000 pieces
250 ml White Round Homemade Chocolate Container
Minimum Order Quantity: 4500 Piece
Product Brochure
| Material | PP |
| Capacity | 250ml |
| Type | Non-Biodegradable |
| Shape | Round |
| Color | White |
Features:Leak-resistantMicrowave safe (without lid)Freezer-friendlyStackable design for space-saving storage
Usage: Suitable for bakers, confectioners, chocolate makers, food delivery, sweets, desserts, dry fruits, gravy, and small snacks.
Recyclable: Yes – eco-conscious and reusableCustomization: Screen printing available on bulk orders
Additional Information:
- Packaging Details: 1500 pieces per carton MOQ 3 cartons